Solpaneler bäst i test 2026

En jämförelse av hur solpaneler faktiskt har installerats i offentliga besiktningar.

Snabbguide. Vinnarna först, med underlaget synligt.

  1. Enklast att montera rätt

    AIKO

    859 kontrollpunkter i 56 besiktningar hos 22 installatörer.

    95,9 %
  2. Störst besiktningsunderlag

    Longi

    18 376 kontrollpunkter från 108 installatörer ingår i resultatet.

    1 129 besiktningar
  3. Vanligast i vårt urval

    Longi

    763 av 4 042 kundbeställda besiktningar av solpaneler innehåller Longi. Det är en indikator från vårt urval, inte försäljningsstatistik.

    18,9 %

Kategorin ”Enklast att montera rätt” är en indikator baserad på andelen godkända produktspecifika kontrollpunkter. Den mäter installationsutfall, inte montagetid eller ergonomi.

57 kvalificerade tillverkare · 4 090 besiktningar

Rankning. Andel godkända kontrollpunkter för samma produkttyp.

Andel godkända kontrollpunkter

57 tillverkare i jämförelsen

Underlag. Exakta värden och storleken på varje tillverkares underlag.

TillverkareGodkända punkterKontrollpunkterBesiktningarInstallatörerUppskattad marknadsandel
1. AIKO95,9 %85956220,7 %
2. AE SOLAR93,6 %2361320,3 %
3. Raymond/Sverigepanelen93,3 %5514521,1 %
4. Recom93 %129910,2 %
5. Solar Fabrik92,3 %13110 %
6. Tenka Solar91,5 %142810,2 %
7. Axitec90,9 %33210 %
8. BeyondSun90,8 %98630,1 %
9. Longi90,7 %18 3761 12910818,9 %
10. Trina89,5 %8 687664739,8 %
11. Meyer Burger89,5 %76740,2 %
12. DAH Solar88,9 %81510,1 %
13. Jinko88,8 %1 50492212,5 %
14. Electrolux88,8 %33921110,5 %
15. QCells88,8 %31318100,4 %
16. REC88,6 %2111440,3 %
17. Denim88,2 %3 015195354,5 %
18. DMEGC88 %6 932407688,7 %
19. SolarWatt88 %1 1008022,1 %
20. Risen86,9 %3 814226134,2 %
21. Bauer Solar86,5 %111820,4 %
22. JA Solar85,9 %5 220419759,7 %
23. Luxor85,7 %90254181,3 %
24. GruppSol85,5 %2972220,6 %
25. Hyundai85,4 %1 553103222,5 %
26. TommaTech84,4 %32210 %
27. Solitek84,3 %23515110,4 %
28. Leapton84 %68641130,9 %
29. Astronergy83,7 %1 0086240,9 %
30. Cecep Solar83,7 %141730,2 %
31. OmnisPower83,3 %96650,1 %
32. FuturaSun83,3 %60430,1 %
33. ZnShine82,8 %93650,1 %
34. IBC82,3 %62430,1 %
35. Winaico81,3 %2301420,3 %
36. Peimar81,3 %75510,1 %
37. YH Sunpro Power81,1 %132870,2 %
38. Green Hero80,2 %101610,1 %
39. PhonoSolar79,1 %3873070,8 %
40. Maysun78 %91650,1 %
41. PPAM77,8 %6754511,1 %
42. Luxen77,8 %18110 %
43. Eurener77,3 %1 14688232,3 %
44. LG76,9 %13110 %
45. SunTech76,7 %76346101,2 %
46. Jolywood76,7 %43210,1 %
47. N/A75,9 %40627210,6 %
48. Windon75,6 %1641070,2 %
49. Lesso75 %16110 %
50. Kioto Solar73,6 %91610,2 %
51. Bluesun73,5 %49330,1 %
52. SunLink71,8 %103610,2 %
53. Bisol70 %20210 %
54. PERLIGHT69,6 %56420,1 %
55. Sine Energy69,5 %3932630 %
56. Haitai69,2 %13110 %
57. SUNKET68,8 %16110 %

Vad betyder bäst? Tekniskt bäst och enklast att montera är två olika frågor.

På pappret

Traditionella tester jämför verkningsgrad, effekt, garanti, vikt och certifieringar. Det är viktiga egenskaper, men de säger lite om risken för fel när panelen ska fästas, kopplas och dokumenteras.

I installationen

Vi mäter i stället hur ofta momenten kring infästning, kabeldragning och dokumentation blir rätt i verkliga installationer. Det är särskilt relevant när flera alternativ ser likvärdiga ut i offertens datablad.

Metod. Så är jämförelsen gjord.

Samma produkttyp

Varje tillverkare bedöms enbart på kontrollpunkter för solpaneler. Andra produkttyper blandas inte in i jämförelsen.

Mätning

Placeringen följer andelen godkända produktspecifika kontrollpunkter. Underlagets storlek visas bredvid varje resultat.

Tolkning

Jämförelsen använder 4 090 besiktningar med kopplad tillverkare och produktspecifika kontrollpunkter.